Araç Kullanımında Püf Noktalar

Araç Kullanımında Püf Noktalar

Yakıt Ekonomisi:

 • Lastiklerin uygun basınç değerlerinde olmaması ve rot ayarlarının bozuk olması lastik yuvarlanma direncini artırarak yakıt tüketimine olumsuz etki eder.
 • Araç bakımları düzenli yaptırılmalıdır. Motor yağı ve tıkanmış filtrelerin değişimi araç performansını arttırarak yakıt tüketimini azaltacaktır.
 • Ani kalkışlar ve yüksek hızlardan kaçınılmalı, araç mümkün olan en üst viteste kullanılmalıdır.
 • Araç üzerinde taşınan yükler ve camların açılması paraşüt etkisi ile birlikte rüzgar direncini arttıracağı yakıt tüketimini artırır.
 • İhtiyacınız olmayan eşyaları aracınızda taşımayın. Fazladan her 100 kg ağırlık yakıt tüketimini 100 km’de ortalama 0,4 litre artırır.

Güvenli Sürüş:

1. Sürüşe odaklan

 • Sürüş anında tüm dikkatinizi verin.
 • Telefon gibi elektronik cihazları kullanmayın.
 • Yavaşlayın. Hızlı gitmek, tepki için daha az zamana ihtiyacınız olduğu anlama gelir ve kazanın şiddetini arttırır.

2. Defansif kullanın

 • Çevrenizdeki diğer sürücüleri kontrol edin ve beklenmedik şeylere hazırlıklı olun.
 • Önünüzdeki araç ile aranızda hızınızın yarısı kadar mesafe bırakın. Bu en az 2 saniyelik mesafe anlamına gelmektedir.
 • Kötü hava şartlarında bu süreyi 4 saniye yapabilirsiniz.

3. Önceden planlayın

 • Uzun bir seyahate çıkmadan önce dinlenme, yemek ve telefon konuşmaları için planlama yapın.
 • Uzun seyahatlerde havalandırmanın iç sirkülasyon özelliği uzun süre çalıştırılmamalıdır. Bu durum araç içerisinde yer alan CO2 oranını artırarak sürücüde yorgunluk ve uyku hissine sebebiyet verir.

4. Araç içi kontrolü

 • Araç içerisinde hareketli objeleri sabitleyin.
 • Tabana düşen eşyaları sürüş esnasında almaya çalışmayın.
 • Emniyet kemerinizi daima takın.

Paralel Park Etme:

4 Adımda Pratik Park

4 Adımda Pratik Park

 • Aracınızın arka tekerleği ile önde yer alan aracın tamponunu hizalayın. Direksiyonu park etmek istediğiniz yöne doğru son noktaya kadar çevirin ve geriye doğru gidin.
 • Aracınızın ortası, öndeki aracın tampon bitişi ile hizalandığında direksiyonu düz konuma getirin. Geriye doğru gitmeye devam edin.
 • İç kısımda kalan ön tekerleğiniz, öndeki araç ile hizalandığında direksiyonu ters yöne çevirerek geriye doğru gitmeye devam ediniz.
 • Dikiz aynalarından kontrol ederek parkı tamamlayın.

Klima Bakımı

Klima Bakımı

 • Aracın klima sistemini korumaya yardımcı olmak için, klima (A/C) haftanın en az bir günü birkaç dakika çalıştırılmalıdır. Hava sıcaklığından bağımsız olarak yapılması gereken bu işlem, klima sisteminde yer alan hortum, valf, keçe ve kompresör gibi parçaların yağlanmasını sağlar. Yağlanan parçalar daha geç aşınacağı için sistemin ömrünün uzaması sağlanacaktır. Aracınızı servise bıraktığınızda klima gazının mutlaka kontrol edilmesi ve gerekiyorsa klima gazının yenilenmesi gereklidir.

 • Eski klima gazının değiştirilmesinin bir başka yararı daha vardır. Klima gazı nemi toplama ve korozif hale gelme eğilimindedir. Bu durum klima sistemde sızıntılara neden olur ve onarımı pahalı olabilir. Yeni klima gazı, klima bileşenlerini korur ve sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlar.

Klima sistemi aracınızı soğutmakla kalmaz. Birincil işlevlerinden biri araç içinden nemi almaktır. Özellikle kış aylarında camlarda yaşanan buğu sorununun önüne geçmek adına klima çalıştırılmalıdır.

Aracınız Kış Şartlarında Sürüşe Hazır Mı?

Aracınız Kış Şartlarında Sürüşe Hazır Mı?

İşte birkaç kısa adımda aracınızın kış bakımı için yapmanız gerekenler:

 • Araç aküsünü ve şarj sistemini kontrol ettirdiniz mi? Unutmayın, soğuk havalarda akünüz daha fazla zorlanır.
 • Antifrizi kontrol ettirdiniz mi? Antifriz seviyesi ve yoğunluğu, araç üreticisinin belirlediği değerlerde mi? Araç üreticisinin belirlediği aralıklarla antifrizi yeniliyor musunuz?
 • Isıtıcıların, buz çözücülerin ve sileceklerin düzgün çalıştığını kontrol ettirdiniz mi? Cam suyunu soğuk hava şartlarına uygun olarak seçtiniz mi?
 • Lastiklerinizin diş derinliğini ve lastik basınçlarını kontrol ettirdiniz mi? Lastikleriniz bölgenin hava ve zemin koşullarına uygun mu? Aracınıza kış lastiklerinizi taktırdınız mı? Kışın lastik basınçlarının haftalık olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, aracınızın fren sistemleri ne kadar iyi olursa olsun, bunlar, eğer aracınızın lastikleri iyi durumdaysa, tasarlandıkları performansı sergileyecektir.
 • Yağ ve yağ filtresini araç üreticisinin belirlediği aralıklarla ve belirttiği kalitede ürünlerle yeniletiyor musunuz? Kirli yağ kışın aracınızın ilk çalıştırılmasında zorluk çıkarabilir. Aracınızı soğuk hava koşullarında kullanıyorsanız, yağınızı yine üreticisinin belirlediği düşük viskoziteli motor yağı ile değiştirebilirsiniz. Yağ ve yağ filtresiyle birlikte yakıt filtresini, hava filtresini ve kabin hava filtresini (polen) kontrol ettirmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Kış şartları kendini göstermeden motorunuzun çalışma performansını kontrol ettirdiniz mi? Unutmayın, kış şartları motor performansında ve rölantide halihazırda yaşanan sorunları ve memnuniyetsizlikleri arttıracaktır.
 • Fren performansınızı kontrol ettirdiniz mi? Sadece zorlu zemin şartlarının değil, her sürüş koşulunda frenlerinizin düzgün çalışıyor olması, fren mesafesi ve dolayısıyla güvenliğiniz için en önemli unsurdur.
 • Dış ve iç aydınlatmaların çalışıp çalışmadığını ve far açılarının düzgün olduğunu kontrol ettirdiniz mi?

Kış Lastiği Hakkında Merak Edilenler

Kış Lastiği Hakıında Merak Edilenler

Kış lastiği sadece karlı ve buzlu zeminlerde mi kullanılır? 

Kış lastikleri tüm bir kış sezonu boyunca, Ekim'de aracınıza takılıp Nisan'da çıkarılabilecek ve bu süre içerisinde kötü hava koşullarından dolayı oluşabilecek risklere karşı sizi güvenle koruyacak lastiklerdir. Dolayısıyla kış lastikleri karlı ve buzlu zeminlerde yere tutunmayı sağlayıp zorlu kış koşullarına çok mükemmel cevap verebilmektedirler. Aynı zamanda, kuru ve ıslak zeminlerde ise performanslarında herhangi bir azalma olmaksızın güvenle kullanılırlar. Islak zeminlerde ise suyu en hızlı biçimde tahliye ederek ve lastiğin yolla temasının devamlı olmasını sağlayarak aquaplaning (suda kızaklama) riskini en aza indirir. 

Bu lastikleri yaz aylarında kullanmanın sakıncaları nelerdir? 

Kış lastikleri yazın kullanıldığında kullanılan sırt karışımının özelliğinden dolayı diğer lastiklere oranla daha çabuk aşınır ve gürültü seviyesi artar. 

Diş derinliklerinde sınırlar nedir? 

Diş derinliği 1.6mm'ye düşen lastiklerin değiştirilmesi, kış mevsiminde ise diş derinliklerinin en az 3mm olmasına dikkat edilmesi gerekir. 

Kış lastikleri kış sezonunun bitmesiyle Mart-Nisan aylarında araçlardan çıkarılmalı ve bir sonraki sezonda kullanım için karanlık ve rutubetsiz bir ortamda saklanmalıdır. Eğer evlerin balkonlarında saklanacaksa, siyah kalın bir naylon torba içerisine konulmalıdır. 

Kış lastiklerinin standart lastiklere göre avantajları nelerdir? 

En önemli avantajı düşük sıcaklıklarda özelliğini kaybetmeyen özel sırt karışımı ile kış koşulları için üretilmiş olmalarıdır. Ayrıca sırt desenin ve omuz bloklarının dişli yapısı karlı zeminlerde ilave çekiş sağlar. Bunun yanı sıra özellikle silikalı sırt karışımı ve kılcal kanallı blok yapısı kullanılarak ıslak zeminde mükemmel yol tutuş sağlar. 

Yolda Kalmamak İçin Akü Bakımınızı Yaptırmayı Unutmayın!

Yolda Kalmamak İçin Akü Bakımı Yaptırın

Araç sahiplerinin kış bakımlarında akü bakımını da ihmal etmemeleri gerekmekte.

Dünyanın en büyük otomotiv marş aküsü imalatçılarından Johnson Controls’ün markalarından biri olan, Türkiye’de de Brisa güvencesiyle satışa sunulan Energizer, kış döneminde araç sahiplerini ‘akü bakımı’ konusunda uyarmakta. Araçların marş motoru, ateşleme, far, radyo gibi elektrikle ilgili tüm fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlayan akülere, mutlaka düzenli olarak bakım yapılması gerekmekte.

Akü bakımının ihmal edilmesi halinde, kış koşullarında yolda kalma ve trafik kazası gibi risklerin artacağını belirten uzmanlar, araç sahiplerine şu tavsiyelerde bulunmakta:

 • Aküler düzenli olarak test edilmelidir. Araç sahipleri, araçlarını servise götürdüklerinde akülerinin test edilmesini talep edebilirler.
 • Akü kapağını ve kutup başlarını anti statik bir bezle temizlemek önemlidir. Bu, kutup başlarıyla temasta olan kalıntılardan istenmeyen elektrik boşalımını önler.
 • Bu işlemle birlikte, kutup ucu penseleri de gözden geçirilmeli, gerekirse sıkarak kesintisiz bir elektrik bağlantısı olduğundan emin olunmalıdır.
 • Aküyü daha iyi doldurmak için araçlar daha uzun mesafelerde kullanılmalıdır. Kısa mesafe sürüşlerde akü tamamen dolmaz, bu yüzden arıza riski artar. Bunun nedeni arka cam ısıtıcıları, koltuk ısıtma ve fanlar gibi çok fazla enerji kullanan özelliklerdir (özellikle trafik ışıklarında beklerken veya trafikte sıkıştığınız zaman).

Akü değiştirme işleminin gelişen teknolojiyle birlikte daha karışık bir hale geldiğine dikkat çeken uzmanlar, bu işlemin mutlaka uzman eller tarafından yapılması gerektiğini vurgulamakta. Birkaç yıl önce akü değiştirme işlemini kolaylıkla her kullanıcı kendisi yapabilirken, şimdiyse komplike araçlardaki elektrik sistemleri, konfor, eğlence ve Start-Stop gibi çevre dostu teknolojiler araç sahiplerinin akülerini kendilerinin değiştirmesini zorlaştırmakta. Bir aküyü doğru bir şekilde değiştirmek için sıklıkla özel aletler ve uzmanlık gerekmekte. Örneğin; yeni sistemdeki birçok araçta, değiştirdikten sonra yeni akünüzü bir sisteme kaydetmeniz gerekir ki, bu da karmaşık bir işlem olabilmekte. Akünüz ve aracınızın bilgisayar sistemi arasındaki elektrik akımı bozulursa, bu araç kontrol birimlerinde ve elektronik donanımlarda veri kaybına yol açabilmekte. Radyolar ve pencereler gibi elektronik bileşenlerin yeniden programlanması gerekebilmekte.

Uzun Yol Öncesi Bakım

Yedek Lastik Bulundurma

Otomobille uzun yola çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenlerin en başında aracın lastikleri gelmektedir. Uzun yola çıkacağınız için yedek lastiğinizide kontrol etmeniz yolda karşılaşabileceğiniz aksiliklere karşı hazır olmanızda etkili olur.

Lastik kontrolünde dikkat edecekleriniz lastiğinizin havası ve diş derinlikleridir. Aracınızı yetkili servisine götürerek Rot-Balans ayarlarını, frenlerini, motor yağını, elektrik aksamını ve radyatörde bulunan antifiriz miktarını kontrol ettirin. Aracın silecek lastikleri kontrolü ile silecek suyunun tamamlanması alacağınız önlemlerden bir diğeri.

Peki uzun yol öncesi nedir bu bakım ve kontroller; bu bakımların ilki serviste yapılacaklar ve ikincisi kendimizin yapabileceği kontrollerdir.

Serviste Yapılacak Bakım ve İşlemler

 • Aracımızın lastiklerinin ne durumda olduğuna bakılmalıdır. 5 yıldan eski lastiklerin değişmesi gerekmektedir. Lastiklerimizin diş ve kanal derinliği 3 mm den fazla olmalıdır. Lastiklerimizde baloncuk oluşmuş ise kesinlikle yenisi ile değiştirilmeli ve yedek lastik kontrol edilmelidir.
 • Aracımızın ön düzen ayarları (rot-balans-kamber-kaster) yapılmalı ve ön takımdaki boşluk ve vuruntular rotlar, rotiller, tablalar, akslar, salıncaklar ve fişekler kontrol ettirilmelidir.
 • Aracımızın, amortisörleri, amortisör takozları ve diğer süspansiyon sistemleri incelenmelidir. Patlak amortisörler aracımızda vuruntuya, savrulma ve kaymalara neden olacağı için yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Aracımızın fren tertibatı gözden geçirilmeli hidrolik sıvısı tamamlanmalı, gerekiyor ise disk ve balatalar değiştirilmeli veya torna ile taşlanıp düzeltilmelidir.
 • Aracın vantilatör kayışı ve triger kayışı incelenmeli eskimiş aşınmış yaralanmış ve çatlaklar oluşmuş ise yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Aracın motor ve şanzıman yağları kontrol edilmeli ve eksik ise tamamlanmalıdır, değişim zamanı gelmiş veya yaklaşmış ise değiştirilmelidir. Hava ve yağ filtreleri gerekiyor ise değiştirilmeli veya yakın zamanda değişmiş ise hava filtresi basınçlı hava ile temizlenmelidir.
 • Aracımızda lpg sistemi mevcut ise bakımı ve ayarları yapılmalıdır.
 • Aracın soğutma sıvıları ölçülmeli ve eksik ise tamamlanmalıdır, cam suyu doldurulmalıdır, sileceklerve silecek süpürgeleri kontrol edilmeli ve eski ise değiştirilmelidir.
 • Konforlu yolculuk için aracın klima ve havalandırma sistemi kontrol edilmeli ve gerekirse klima gazı bastırılmalıdır, polen filtresi kesinlikle yenisi ile değiştirilmelidir.
 • Aracımızın aydınlatma ve sinyalizasyon ekipmanları gözden geçirilmeli var ise patlak lambalar yenisi ile değiştirilmelidir, hepsinin sağlam ve eksiksiz olduğundan ve çalıştığından emin olunmalıdır. Eğer farlarımızda sararma ve matlaşma var ise aydınlatma zayıf olacağından farların sildirilmesi yeterli olacaktır. Farlarda çatlak ve kırık var ise yenisi veya sağlam çıkması ile değiştirilmelidir.
 • Aracımızın aynaları ve camları gözden geçirilmeli kırık ve çatlak olanlar yenisi veya sağlam çıkması ile değiştirilmelidir.
 • Aracımızın aküsü ölçülmeli ve aracın dinamosunun aküyü şarj edip etmediği gözden geçirilmelidir.
 • Aracımızın ateşleme sistemi incelenmeli buji, buji kabloları eski ise değiştirilmelidir. Yakıt sarfiyatında ve çekişte önemli payı bulunan parçalardır.
 • Aracın tüm göstergeleri ve sigortaları gözden geçirilmelidir arızalı olan sigortalar değişmelidir. Özellikle hararet ve yakıt göstergeleri çok önemlidir, yanlış okuma yapan var ise tamir edilmelidir. Yolda oluşabilecek tatsız durumlara mehil vermemek için bu bakım ve kontroller önemlidir.

Kendimizin Yapabileceği Bakımlar ve Kontroller

 • Aracımızda ilk yardım çantası olduğundan emin olunmalıdır.
 • Aracımızda yedek lastiğin sağlam ve havasının tam olduğundan emin olunmalı, takım ve avadanlıklar (kriko, bijon anahtarı ve varsa şifreli bijon ,tornavida ve pense )araç üzerinde tam ve eksiksiz olarak bulundurulmalıdır
 • Aracımızda çekme halatı ve takozların olduğundan emin olunmalıdır.
 • Aracımızda reflektörlerin ve fosforlu yeleklerin olması önemlidir ve yok ise tamamlanmalıdır.
 • Aracımızda her duruma karşı taşınabilir çok amaçlı elektrikli çakmak pompası ve takviye kablosu bulundurulmalıdır. Bize lazım olmasa bile yolda bir başkasına lazım olabileceği düşünülmelidir.
 • Aracımızın iç ve dış temizliği yola çıkmadan önce yapılmalı, araç içinde kapalı alanda uzun zaman geçirileceği için aracın iç temizliğinin iyice yapılması tozlardan olabileceği kadar temizlenmesi bizler ve özellikle çocuklarımız için çok önemlidir.
 • Aracın emniyet kemerleri ve tertibatı elle teker teker kontrol edilmeli ve sağlam ve çalışır durumda olduğundan emin olunmalıdır.
 • Son olarak yola çıkmadan önce iyice dinlenilmeli, uykulu yorgun ve alkollü yola çıkılmamalı, güvenli sürüş için kurallara tam ve eksiksiz olarak riayet edilmelidir. Dinlenmeden en fazla 4 saat araç kullanılmalı ve en az 30 dk mola verilmeli ve bir gün içinde en çok 8 saat araç kullanılmalıdır. Eğer yolculuğumuz 8 saatten fazla sürecek ise yedek bir sürücü ile dönüşümlü olarak araç kullanılmalıdır. Aracımızda başka sürücü yok ise 8. saatin sonunda bir otel-motel veya misafirhanede dinlenilmelidir. En önemlisi gece yolculuğundan mümkün olduğu kadar kaçınılmalı gündüz yolculuğu tercih edilmelidir.

Uzun yola çıkmadan önce ilk olarak yolla aracımızın tek bağlantısı olan lastiklerimizi kontrol etmeliyiz. Lastiklerin havası ve diş derinliğinin kontrolünden sonra aracın rot balans kontrolü yaptırılmalı. Rot balans ayarı düzgün olmayan otomobil hem büyük tehlikelere kapı açar hem de sürücüyü daha fazla yorar. Aracı mümkünse bir serviste bakıma sokmanız sizin yararınıza olacaktır. Yola çıkmadan önce aracın altına bakılarak her hangi bir yağ veya su kaçağı olup olmadığı kontrol edildikten sonra frenler uzman kişilerce kontrol edilmeli. Fren hidrolik sıvısı eksikse tamamlanmalı herhangi bir sızıntı olup olmadığı kontrol edilmeli. Aracımızın kalbi motorun sağlıklı çalışabilmesi için motor yağının istenilen özelliklere sahip ve yeterli miktarda olması gerekir. Aracınızın yağ değişim zamanı gelmiş ise motor yağının tamamını değiştirin. Eğer yağ değişim zamanına daha vakit varsa aracınızı bir süre çalıştırıp motoru ideal ısısına getirin ve düz bir zemine park edin. Motoru durduktan sonra bir iki dakika bekleyin ve daha sonra yağ çubuğunu çekip temizleyin. Tekrar yerine sokup geri çıkardığınızda yağ çubuğunun işaretli alanlarının orta noktasına kadar yağ geliyor olmalıdır. Eğer eksikse araç üreticinizin belirttiği motor yağını motora ilave edin. Motorumuzun nefes yolunu temizleyen hava filtresini uzun yolculuklardan önce kontrol etmek hem performans hem de ekonomi manasında sizi kazançlı çıkaracaktır. Hava filtresi genelde 10 bin km’de bir değiştirilir. Ancak hava filtresinin durumuna göre bunu daha erkene çekebilirsiniz. Motor aksamından kayışları kontrol ettikten sonra aracınızın elektrik aksamını kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Elektrik aksamında kontrol edilmesi gereken en önemli unsur aydınlatma elemanları. Yanınıza yedek far ampulü almayı ihmal etmeyin. Eskimiş sileceklerinizi yola çıkmadan mutlaka değiştirin. Ayrıca uzun yaz yolculuklarında ön cama yapışan böceklerden kurtulmanız için silecek suyunuzu katkı malzemeleriyle karıştırın. Yaz yolculuklarının daha rahat geçmesi için klima sisteminizi yola çıkmadan test edin. Bu işlem için herhangi bir uzmana gitmenize gerek yok. Eğer aracınızın soğutma performansından memnun değilseniz klima gazını doldurmak için bir servise başvurmalısınız. Son olarak yola çıkmadan önce aracınızın iç dış temizliğini yaptırırsanız daha rahat bir yolculuğa hazır olursunuz. Yolculuk esnasında erimiş asfalttan aracınıza sıçrayan zift, yağ gibi maddelerden korunmak istiyorsanız boya koruma yaptırmak aracınızı koruyacaktır.

Lastik Ömrünü Uzatmak ve Kaliteyi Korumak İçin Öneriler

Lastik Ömrünü Uzatmak

Lastiği oluşturan kimyasallar zaman içinde kullanım ve depolama koşullarına bağlı olarak değişim göstermekte ve her türlü sarf malzemesi gibi ilk günkü özelliklerini kaybetmektedir. Alacağınız önlemler ve düzenli kontrollerle lastiğinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Japon Otomobil Lastikleri Üreticileri Birliği’nin (JATMA) açıklamasına göre; "Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra 10 yaşını doldurmuşsa gözle görünür herhangi bir hasara ya da şekil bozukluğuna sahip olmasa da, diş dibi derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi denilen ile değiştirilmelidir."

JATMA, tüm lastik kullanıcılarına kullandıkları otomobil üreticisinin araç kullanım kılavuzlarında yer alan tavsiyelerini dikkate almalarını ve benimsemelerini tavsiye etmektedir. Lastiğinizin ömrünü uzatmak ve kalitesini koruyabilmek için birkaç önlem almanızda fayda vardır.

Lastik Ömrünü Uzatma Önerileri

1. Lastiklerinizi günlük olarak incelemeniz lastik ömrü açısından alacağınız ilk ve en önemli önlemdir. Lastiğinizi kontrol ederek, yabancı bir maddenin sıkışma ihtimalini, lastiğinizin kabarmasını, patlamış olmasını ya da havasının azalıp azalmadığını gözlemleyin. Böyle bir durumda en yakın yetkili servis noktasına gitmeyi ihmal etmeyin.

2. Yedek lastikler dahil tüm lastiklerinizi ayda en az bir kez kontrol ediniz. Çünkü doğru basınç ayarıyla hem lastiğinizden en doğru performansı alırsınız hem de güvenli bir sürüş sağlarsınız.

3. Erken kalkan yol alır felsefesi lastik basınç kontrolü için biçilmiş bir sözdür. Basınç kontrolünü sabah saatlerinde yapmalısınız. Sabah saatleri, çalışmayan ve dolayısıyla soğumuş olan lastiklerinizdeki en doğru basınç değerini gösterir.

4. Düzensiz aşınmalara dikkat edin. Lastik sırtının belli bir bölümünde diğer bölümlere oranla daha fazla aşınma meydana geldiyse bu düzensiz bir aşınmadır. Lastiklerinizi eşit basınçta şişirerek, balans ayarlarını düzenli yaptırarak, aşırı hız yapmayarak ve fazla yük taşımayarak lastik aşınmalarından kaçınabilirsiniz.

5. Lastiğinizin diş derinliğini düzenli olarak kontrol ediniz. Lastik sırtı ile yanakları arasında bulunan olukların arasındaki çıkıntıyı kontrol ederek lastik değişim zamanını belirleyebilirsiniz. Diş derinliği ve lastik sırtı orantısı makul seviyenin altına inmişse lastiğinizi değiştirmeyi unutmayın.

6. Aracınıza kapasitesinin üstünde yük alımı yapmaktan kaçının. Kapasitenin üzerinde aldığınız her yük lastiğinizin aşınmasına ve ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

7. “Her yolun bir lastiği vardır.” söylemini aklınızdan çıkarmayın. Yol koşulları ve mevsimsel değişikliklere uygun lastikler kullanarak hem araç hem sağlam bir sürüş için gerekli tedbirleri almayı ihmal etmeyin.

8. Hız sizin olmadığı gibi lastiğinizin de dostu değildir. Belirlenen hız limitleri üzerine çıkmanız lastik aşımına, diş ve sırt zedelenmesine yol açacaktır. Belirlenen seyir hızında seyahat etmeye özen gösterin.

9. Her lastiğin bakım istediğini unutmayın. Lastiklerinizi düzenli olarak yetkili bayilerde doğru bakımdan geçirmeyi ihmal etmeyin. Doğru bakım uygulanan lastiklerden daha fazla performans alır ve uzun ömürlü olarak kullanırsınız.

10. Lastiklerinizin yerlerinin uygun şekilde olması maksimum verim ve sağlıklı bir sürüş sağlar. Araç lastiklerinize her 5000 kilometrede bir yetkili servis noktasında rotasyon işlemi uygulayarak uygun şekilde değiştirilmesini sağlayabilirsiniz. Rotasyon ayarından sonra, rot ve balans ayarlarını yaptırmayı ihmal etmeyin.

11. Beş yaşından büyük araç lastikleriniz de herhangi bir sorun yaşamamış olsanız dahi kontrol ettirmeyi unutmayın. Olası tehlikeleri önlemek için yolda en az bir kez yetkili lastik bayinizde genel kontrollerinizi aksatmayın.

12. Beş yaşını geçmiş ancak hiç kullanılmamış stepne lastiklerinizi acil durumlarda ilk yetkili incelemesine girene kadar düşük hız ve yük altında kullanarak olası riskleri minimuma indirebilirsiniz.

Akümü Takviye ile Nasıl Çalıştırabilirim?

Hem çalışan aracın, hem de çalıştırılacak aracın kontakları kapatılmış olmalıdır.

Akü Bağlantı Kablosunun Kullanılışı

Fotoğraf: Johnson Controls

Bağlantı Kablosunun Kullanılışı:

1. Kırmızı bağlantı kablosunu bozuk akünün pozitif ucuna bağlayın.

2. Kırmızı bağlantı kablosunun diğer ucunu destekçi akünün pozitif ucuna bağlayın.

3. Siyah kablo öncelikle destekçi akünün negatif ucuna bağlı olmalı.

4. Diğer uç çalıştırılacak aracın motor bölümündeki araç çerçevesinin boyasız bir alanına bağlanmalıdır.

 • Sağlam aracın motorunu çalıştırın.
 • Kabloların fanın veya fan kayışının yakınında bir yerlere gelmediğinden emin olun.
 • Çalışan aracın motoru çalışana kadar bozuk aracın motorunu çalıştırmayın. Araç çalıştığında kabloları bağlandıklarının ters sırasıyla çıkarın. 

Takviye ile çalıştırma: 3 şeyi unutmayın

 • Her iki araçtaki aküler aynı voltaj seviyesinde olmalıdır. Etiketi kontrol ettiğinizden emin olunuz. Standart 12V elektrik sistemli bir aracı, 24V elektrik sistemli bir kamyondan veya tam tersi olarak takviye etmeye ÇALIŞMAYIN.
 • Bağlantı kabloları doğru sırada bağlanmalıdır.
 • Çalışan aracın motoru, çalıştırılacak araçtaki kontak çevrilmeden once çalıştırılmalıdır. Bu, çalışan akünün boşalmasını engeller.

Önemli: Sürücü el kitabında bulunan araç üreticisinin tavsiyesini takip etmelisiniz. Eğer üretici, araçta özel pozitif veya negatif servis kutup ucu yeri sağlıyorsa bunun kullanılması gerekir.